Водохреща (Відео+)

Опубліковано: 19.01.2014 13:02
19 січня усі православні громади Новосанжарщини відзначали третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу під назвою Водохреща, або ще Йордана, Ордана, Богоявлення. З ним традиційно пов’язують хрещення на Йордані Ісуса Христа. Не стали винятком і віруючі Старих Санжар, котрі недільного ранку зібралися біля місцевої церкви, аби освятити воду та спільно помолитися. Святкову водохрещенську церемонію для них провів настоятель Свято-Успенської церкви протоієрей Василь Антонь, котрий, крім того, привітав громаду села з Водохрещем та благословив усіх бажаючих миропомазанням (див. відео).

Стоячи біля церкви і чекаючи церемонії освячення води, старосанжарці говорили не лише про останні сільські новини, а й про досить цікаві традиції, пов’язані з Водохрещем. Так от, багато хто знає, що на Водохреща вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. Однак, залишається загадкою той факт, що ця вода не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду.

За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася під відкритим небом, на берегах річок, струмків і озер. Ще напередодні Йордана, з льоду вирубували великий хрест («йордан») і ставили його поруч з ополонкою. Скульптурне зображення встановлювали вертикально і нерідко обливали буряковим квасом, від чого воно набувало червоного кольору. Було прийнято також прикрашати хрест барвінком і гілками сосни.

У цей день в селах і містах влаштовували багатолюдні хресні ходи до річки. Крім ікон і церковних хоругв учасники процесій несли запалені «трійці» – три свічки, перевиті зіллям васильків та інших квіток. Після Водохреща розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Це був час веселощів і дозвілля.

До Водохреща жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум’яними. Загалом до Водохреща протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки.

***

19 січня святили воду і в Нових Санжарах. І цього року колективи підприємств, установ, організацій, жителі району та громадськість селища зібралися на березі Ворскли аби спільно взяти участь у священному ритуалі. Настоятель Свято-Троїцького храму Української Православної Церкви Московського Патріархату отець Олексій щедро окропив прихожан святою водою. Не обійшлося і без традиційного купання у крижаній воді, а на березі на відчайдух чекав гарячий чай.
Відео: