Дифтерія – що це таке та як себе вберегти?

Опубліковано: 27.11.2019 16:14

Дифтерія є небезпечним гострим інфекційним захворюванням, яке має тяжкі ускладнення, що призводить до високого рівня смертності, за різними даними від 5 до 20% . Як правило вона уражає верхні дихальні шляхи або шкіру, часом призводить до ушкодження серця, нервової системи та нирок.
Збудником дифтерії є дифтерійна паличка, яка дуже стійка і може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб. Зараження відбувається повітряно–крапельним шляхом, через предмети побуту, іграшки, посуд, білизну. Джерелом інфекції є хвора людина, носій збудника. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Тобто в цей час людина може заражати інших і навіть про це не знати. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання і ковтання.
Симптоми дифтерії:
Підвищення температури тіла, лихоманка;
біль у горлі, особливо під час ковтання;
почервоніння та набряк мигдаликів;
наліт у вигляді білої чи жовто-сірої плівки на мигдаликах;
збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.
Чому відбуваються спалахи?
Лікарі пояснюють нові спалахи захворювання низьким рівнем захисту населення через низький відсоток щеплень. Станом на 1 жовтня в Україні щеплено 59,5 % дітей віком до одного року та 52,3 % дорослого населення від кількості, що передбачена плановою вакцинацією.
Дифтерія дуже небезпечна і в ситуації, коли в країні вкрай багато не вакцинованих дітей та дорослих, ризик розповсюдження інфекції високий.
Як запобігти дифтерії?
Єдиним способом профілактики дифтерії і попередження розвитку небезпечних ускладнень є вакцинація для дітей та ревакцинація для дорослих.
Щеплення від дифтерії – що і як робити?
Щеплення від дифтерії мають отримувати всі – і діти, і дорослі протягом усього життя, кожні 10 років.
Дітям роблять щеплення вакциною АКДП згідно календаря профілактичних щеплень.
Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає відомостей про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М.

Держпродспоживслужба застерігає: не варто очікувати епідемії! Тільки за допомогою профілактичних щеплень можна не допустити поширення дифтерії в Україні.

З повагою Новосанжарське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області