Про Звернення депутатів Новосанжарської районної ради Полтавської області до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо продовження мораторію на продаж земель

Опубліковано: 25.10.2019 14:34

Відповідно до статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції депутатів Новосанжарської районної ради,
районна рада вирішила:
1. Схвалити текст Звернення депутатів Новосанжарської районної ради Полтавської області до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення (додається).
2. Уповноважити голову Новосанжарської районної ради надіслати звернення Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
3. Оприлюднити рішення на офіційному сайті районної ради та надіслати місцевим засобам масової інформації.
4.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, законності і правопорядку та інформаційної сфери.

ЗВЕРНЕННЯ

Уже 17 років питання зняття мораторію на продаж землі є каменем спотикання всеукраїнської політики. Запровадження повноцінного ринку землі на даний час є вимогою до України від міжнародних кредиторів. Однак, враховуючи те, що на Сході України наразі йдуть бойові дії, відкриття ринку землі означає ризик втрати території. Таким чином, наша країна в нинішніх умовах не готова до ринку землі ні в організаційному, ні у правовому, ні в економічному сенсах.
У зв’язку з цим виникає багато відкритих питань, від вирішення яких залежить доля сьогоднішніх землевласників. У першу чергу, сумнівними є спроможність і бажання державних органів влади забезпечити прозорість ринку землі та захист землевласників перед можливими шахрайськими спекулятивними схемами. Надзвичайно високим є ризик масового скуповування земельних паїв і формування на цій основі не орендодавців, а монопольних власників-латифундистів, які використають один з останніх неприватизованих ресурсів країни. Чи вдасться забезпечити пріоритетність купівлі землі дрібними землевласниками на перших порах після зняття мораторію? Чіткої відповіді на це запитання немає!
Сьогодні повністю відсутні в державі ринкові механізми, які мають допомогти сформувати реальну ціну на землю. Відсутній порядок реалізації програм пільгового кредитування національного українського сільськогосподарського товаровиробника, зокрема, малих фермерських господарств, що призводить до неможливості конкуренції сільського господаря з агрохолдингами та корпораціями, котрі мають можливість користуватися залученими іноземними інвестиціями.
Отже, земля може стати заручницею спекулятивних дій, внаслідок яких буде зірвано роботу агропромислового комплексу, а це, в свою чергу, може вплинути на продовольчу безпеку і призвести до дестабілізації ситуації в Україні.
Нам належить зробити свій вибір між поспішним відкриттям ринку земель сільськогосподарського призначення і комплексною земельною реформою. Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля та її надра в межах території України є об’єктами права власності українського народу. Таким чином, питання відкриття ринку землі – це виключно справа всенародного референдуму.
Враховуючи вищесказане ми, депутати Новосанжарської районної ради, звертаємося до Вас з проханням не допустити швидкого відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення в Україні.
Вважаємо за доцільне продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення і просимо розпочати широке, публічне, суспільне обговорення механізмів впровадження ринку землі сільськогосподарського призначення.

Прийняте рішенням тридцять сьомої позачергової сесії Новосанжарської районної ради сьомого скликання від 23 жовтня 2019 року