ЗВЕРНЕННЯ депутатів Новосанжарської районної ради Полтавської області

ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Новосанжарської районної ради Полтавської області
до Президента України, Верховної Ради України,
Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики і місцевого самоврядування та районних рад Полтавської області

Народними депутатами України внесено 16.10.2018 року на розгляд парламенту законопроект за № 9204 «Про створення, ліквідацію та зміну меж районів Полтавської області».
Законопроектом передбачається кардинальна зміна адміністративно-територіального устрою в окремо взятій одиниці територіального устрою України – Полтавській області. Сама поява такого проекту іде всупереч базовим принципам Конституції України, яка проголошує, що «територіальний устрій держави ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій» (стаття 132).
Саме такий принцип формування територіального устрою України, передбачений Основним Законом, повинен реалізовуватись у правовій державі.
Всупереч цьому принципу, законопроект № 9204 головною передумовою для реорганізації існуючих районів у Полтавській області в більш крупні, вважає створення 4-х госпітальних округів.
Межі госпітальних округів не враховують всі ті критерії, які передбачає Конституція для утворення адміністративно-територіальних одиниць.
Крім основних засад зміни територіального устрою держави, при створенні нових районів необхідно обов’язково враховувати також рівень збалансованості економіки, розвиток інфраструктури, освіти, культури, охорони здоров’я, забезпечення безпеки та соціального захисту громадян тощо.
Підставою ж для створення госпітальних округів було сприяння організації та функціонуванню лише мережі закладів охорони здоров’я вторинного рівня. Хоча поважне експертне середовище зазначає, що серед змін на гірше від процесу децентралізації 43 відсотки опитуваних українців вважають зниження саме якості медичного обслуговування.
Таким чином, законопроект звузив підстави для створення районів лише однією соціальною складовою – медичною сферою, яка реформується не надто успішно.
На нашу думку, до питання адміністративно-територіального устрою держави повинен бути єдиний державницький підхід, на основі конституційних засад, що само по собі виключає будь-які експерименти та так звані, далекі від реалій життя, «пілотні» проекти, що з такою легкістю та амбітністю пропонуються до розгляду окремими народними депутатами.
Як же ж треба «любити» своїх виборців, щоб без врахування їх думки, будь-яких розрахунків економічної та соціальної доцільності створення нових районів в межах однієї області, запропонувати такий законопроект, який тягне за собою втрату робочих місць, погіршення рівня життя громадян, зниження рівня турботи про соціально вразливі групи населення, віддаленість для отримання адміністративних та соціальних послуг, які надаються структурними підрозділами районних державних адміністрацій та районними територіальними органами центральних органів виконавчої влади, погіршення транспортного забезпечення громадян.
Досить виразно ця ситуація відображається на прикладі Новосанжарського району Полтавської області, на території якого утворено 5 (п’ять) об’єднаних територіальних громад та 8 (вісім) сільських рад не ввійшли до жодної з ОТГ. Результат цих новоутворень – доходи районного бюджету в 2018 році зменшились на 90 відсотків проти минулого року. А власні доходи - зменшились із 91,7 млн. грн. в 2017 році до 10,0 млн. грн. в 2018 році (майже у 9 разів).
Територіальні громади, відповідно до Бюджетного кодексу України, отримали додаткові фінансові ресурси у вигляді 60 відсотків податку на доходи фізичних осіб, а в результаті – зменшення цих надходжень до районного бюджету. При цьому, чинне законодавство не зобов’язує об’єднані територіальні громади в повному обсязі фінансувати об’єкти соціальної сфери, які утримуються з районного бюджету та обслуговують жителів всього району.
Прогалинами в законодавстві вправно користуються окремі ОТГ району, які, як показує практика, не мають чіткого розуміння щодо реалізації отриманих повноважень та неспроможні взяти на себе відповідальність за утримання соціальної сфери району. Можна тільки уявити, як ці процеси будуть відбуватись в укрупнених районах області.
Не дивлячись ні на що, ми розуміємо, що процес децентралізації в Україні є незворотнім, але він повинен ґрунтуватися на засадах Конституції України та демократичних принципах управління.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 92 Конституції України територіальний устрій України визначається виключно законом, яким повинні регулюватись питання утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.
З огляду на викладене, у нас, депутатів районної ради глибоке занепокоєння викликає той факт, що законопроект № 9204 передбачає реформування фінансово спроможних районів саме Полтавської області. При втіленні цього пілотного проекту жодним чином не враховується думка громадськості районів, депутатського корпусу, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Тому ми, депутати районної ради, не погоджуючись з ідеєю необґрунтованого перекроювання території Полтавської області, звертаємось до Вас з проханням - при прийнятті таких доленосних для мільйонів виборців законів дотримуватись конституційних принципів територіального устрою України, а не проводити сумнівні експерименти на окремо взятій території, тим більше в Полтавській області, яка була, є і буде однією із найбільш стабільних та бюджетоутворюючих областей України.

Прийняте
рішенням двадцять дев’ятої сесії Новосанжарської районної ради сьомого скликання
від 21 грудня 2018 року