Звернення депутатів Новосанжарської районної ради

Опубліковано: 24.09.2018 14:43

ЗВЕРНЕННЯ
депутатів Новосанжарської районної ради Полтавської області до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України щодо врегулювання питання фінансування соціальної інфраструктури району

Користуючись своїм конституційним правом на звернення, відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», звертаємось до Вас з метою врегулювання цієї проблеми задля повноцінного і ефективного функціонування бюджетних установ районного рівня.
Проаналізувавши ситуацію. відзначаємо, що фінансова децентралізація місцевих рад сприяла зростанню бюджетів об’єднаних територіальних громад, що в свою чергу призвело до суттєвого зменшення доходів районного бюджету.
Так, в 2017 році на території Новосанжарського району створено п’ять об’єднаних громад, 8 сільських рад не ввійшли до жодної із ОТГ. Доходи районного бюджету в 2018 році зменшились на 90 відсотків проти минулого року. Власні доходи загального фонду зведеного бюджету району в 2017 році становили 143,1 млн. грн. З утворенням п’яти ОТГ очікувані доходи зведеного бюджету району планується отримати орієнтовно в межах 20 млн. грн. Власні доходи районного бюджету зменшились майже в 9 разів: із 91,7 млн. грн. в 2017 році до 10,0 млн. грн. в 2018 році.
Територіальні громади, відповідно до Бюджетного кодексу України, отримали додаткові фінансові ресурси у вигляді 60 відсотків податку на доходи фізичних осіб, а в результаті – зменшення цих надходжень до районного бюджету. При цьому, чинне законодавство не зобов’язує об’єднані територіальні громади в повному обсязі фінансувати об’єкти соціальної сфери, які утримуються з районного бюджету та обслуговують жителів всього району.
Спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст представляють районні ради, а вони, в свою чергу, делегують значну кількість власних повноважень районним державним адміністраціям, зокрема, забезпечення функціонування медичної галузі, соціального захисту населення тощо. Ці та інші повноваження мають бути забезпечені фінансовими ресурсами. Але, як свідчить практика, не всі новоутворені об’єднані територіальні громади беруть на себе відповідальність за спільне фінансування вказаних галузей, що призводить до значного дефіциту коштів на утримання соціальної сфери району. Тож, нагальним для нашого району залишається питання фінансування освіти, культури, охорони здоров’я та соціального захисту.
Зокрема, акцентуємо увагу на фінансуванні Новосанжарської центральної районної лікарні, яка обслуговує населення всього району та територіально розташована в Новосанжарській об’єднаній територіальній громаді. Населення всього району становить 33,7 тис. чол., в т.ч. по Новосанжарській ОТГ – 9,0 тис. чол., Нехворощанській ОТГ - 5,2 тис. чол., Руденківській ОТГ – 4,4 тис. чол., Драбинівській ОТГ – 3,9 тис. чол., не об’єднані сільські ради – 6,3 тис. чол. Якщо у чотирьох об’єднаних громадах на утримання закладів охорони здоров’я передбачено кошти понад 90% від потреби, то в Новосанжарській ОТГ, населення якої є основним користувачем послуг центральної районної лікарні, передбачено лише 56,4% від потреби.
В 2018 році на фінансування закладів охорони здоров’я при плануванні бюджету було виділено 489,7 тис. грн. із районного бюджету та 1770,7 тис. грн. додаткової дотації. Протягом 8 місяців поточного року в районному бюджеті вишукана можливість збільшення кошторисних призначень на заклади охорони здоров’я за рахунок вільного залишку в сумі 2219,3 тис. грн. та перевиконання дохідної частини районного бюджету в сумі 240 тис. грн., що дало змогу забезпечити потребу на фінансування закладів охорони здоров’я на 109,9%. Але, така ситуація не відповідає принципу децентралізації – є конкретна кількість населення у тій чи іншій громаді, яке обслуговується центральною районною лікарнею, отже, громадам необхідно виділяти кошти, щоб забезпечити надання повноцінної медичної допомоги своїм мешканцям. На жаль, на практиці маємо протилежну ситуацію.
Виходячи з викладеного, звертаємо Вашу увагу на те, що фінансові ресурси передані до ОТГ, а видаткові повноваження, фактично, залишились за районним бюджетом без достатнього їх фінансування. Вважаємо, що для врегулювання цих питань та забезпечення повноцінного і ефективного функціонування закладів освіти, культури, охорони здоров’я та соціального захисту, що перебувають у підпорядкуванні районної ради, потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України, а саме: до завершення процесу децентралізації до доходної частини районного бюджету зараховувати економічно обґрунтований відсоток податку на доходи фізичних осіб, який перераховується до бюджетів ОТГ, або ж доопрацювання Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» в частині обов’язкового закріплення видатків ОТГ для фінансування об’єктів соціальної сфери спільної власності територіальних громад району, які обслуговують населення всього району, створення механізму законного впливу органів влади районного рівня на ОТГ, які відмовляються фінансувати об’єкти соціальної сфери, що розміщені на їх територіях. Законодавчого врегулювання потребує і питання відповідальності ОТГ за дотримання норм бюджетного законодавства.
Впевнені, що такі заходи забезпечать ефективне функціонування соціально важливих закладів та сприятимуть наданню якісних послуг населенню.

Прийняте рішенням двадцять сьомої сесії Новосанжарської районної ради сьомого скликання від 20 вересня 2018 року